Aslınur DURSUN

‘‘Bir İngilizce öğretmeninin hatta ülkemizde bir yabancı dili öğretmeye çalışan her bir öğretmenin hayalidir öğrettiği dilin konuşulabilmesi. Çoğu zaman mesleğimizi, öğretmenliğimizi sevdiren de bu hayaldir. Ancak yine çoğu zaman küçük yaşlardan itibaren dil öğrenme teorisinin dışında gelişen sebeplerin yol açtığı özgüven kaybıyla hızla körelen yabancı dili öğrenme arzusuyla akademik alanda çok büyük başarılara ulaşmış hikâyeler bile hüzünle biter. Ülkemizin en iyi üniversitelerini başarıyla kazanmış yine okullarını başarıyla bitirmiş hekimlerimiz, mühendislerimiz bile bu rüştü ispata rağmen bir yabancı dili konuşma konusunda çoğu zaman yetersiz kalmanın eksikliğini hisseder.

Oysaki dünyanın pek çok noktasında ülkemizdeki eğitim standartların altındaki modellerde bile milyonların (Ürdün’de, Pakistan’da, Bangladeş’te İran’da) küçük yaşlardan itibaren İngilizce başta olmak üzere bir yabancı dili rahatça konuşabildiklerini görebilirsiniz. Çünkü dil telaffuza dayalı ve görsel zenginliklerle desteklenen metotlarla öğrenilebilir. Tıpkı ülkemizdeki yabancı kaynaklı okullarda olduğu gibi. Bu bakımdan 8 yaşından beri gördüğüm, dinlediğim bu sistemle başka hiçbir çaba içine girmeden öğrenci oldum, lisede ve üniversite hazırlık sınıfları atlayıp şimdi de özel bir üniversitenin tam bursluluk kontenjanıyla okulumu başarıyla bitirip İngilizce öğretmeni oldum. 15 yıldır bu projeye harcanan emeğin şahidiyken artık şimdi yüzlerce binlerce başarı hikâyesinin de şahidiyim. Ve gün geçtikçe dil kursları, özel okullar; hazırlık sınıfları atlayan yüzlerce öğrenci, İngilizce konuşabilen binlerce örnekle de sadece bir vaadin değil her geçen gün gelişen KENDU KIDS projesinin editörlerinden biriyim.

Ve bu hususta herkesin bir acabası ve söyleyecek bir sözü olduğuna olan inancımla ben de denedim, gördüm, öğrendim. Ve şimdi de KENDU KIDS’le sıra sizde diyorum.’’